Загарбницька війна росії проти України спричиняє не лише людські страждання, матеріальні руйнування, масштабні екологічні наслідки, порушення ґрунтового покриву та його забруднення, а й призводить до погіршення продовольчої безпеки України та світу. Саме цим проблемам була присвячена Міжнародна науково-практична конференція «Імперативи збереження ґрунтів. Виклики сьогодення». Захід також було зареєстровано на Інтерактивній глобальній карті подій ФАО, присвячених Всесвітньому Дню Ґрунту 2022.
Не лишилися осторонь і шведські науковці, які висвітлили у своїх колах інформацію про нашу конференцію. Вони не менше нашого стурбовані станом ґрунтів України та наслідками, які заподіяла російська агресія.
Девід Бендз, керівник наукового відділу Шведського геотехнічного інституту (SGI) взяв інтерв’ю у генерального директора державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Юрія Зайцева. З оригіналом матеріалу можна ознайомитися за посиланням: https://press.sgi.se/posts/news/konferens-om-markens-tillstand-i-krigsdrabbat, переклад інтерв’ю читайте нижче:
.
Попри війну, яка лютує, Всесвітній день ґрунтів відзначають і в Україні. 5 грудня відбудеться онлайн конференція зі 100 учасниками про те, як захистити ґрунти України. Девід Бендз, керівник наукового відділу Шведського геотехнічного інституту, підтримував контакт з установою, яка організовує конференцію.
Різні теми конференції включають моніторинг, погіршення якості ґрунту та наслідки війни на території України. Конференція – це можливість для спеціалістів і дослідників з різних країн обмінятися досвідом. Проте конференція ведеться українською мовою.
– Я не володію українською, тому важко брати участь, але питання, які піднімає конференція, для нас теж цікаві. У SGI ми працюємо з питаннями про земельні ресурси, і те, що відбувається з ґрунтом в Україні, відбувається в нашій безпосередній близькості. Війна має масштабний вплив на довкілля та сільськогосподарські угіддя. У нашу місію також входить збереження певного міжнародного світогляду, — каже Девід Бендз.
Перед конференцією Девід Бендз підтримував контакти з державною установою, яка організовує конференцію.
– Чудово, що вони організовують цю конференцію, незважаючи на ситуацію, в якій вони перебувають, – каже Девід Бендз.
Зайцев Юрій Олександрович очолює державну установу «Інститут охорони ґрунтів України» в м. Київ, яка є організатором Міжнародної науково-практичної конференції «Імперативи збереження ґрунтів. Виклики сьогодення». Він зазначає, що упродовж активний бойових дій, за оцінками фахівців установи, завдано непоправної шкоди ґрунтовому покриву одинадцяти областей України площею близько 21 мільйона гектарів.
Як війна впливає на ґрунти в Україні?
– Військові дії призводять не лише до фізичного погіршення стану ґрунту, такого як змішування ґрунтових горизонтів та переущільнення, вигорання родючого шару та знищення мікрофлори, але й до хімічного забруднення. Пряме потрапляння снарядів, згоріла військова техніка та нафтопродукти руйнують екосистему і забруднюють ґрунт важкими металами і токсичними елементами. Накопичення важких металів має довгострокові наслідки та впливає на родючість ґрунту, а також становить ризик для здоров’я через поглинання культурами. Металеві рештки є одним із найнебезпечніших наслідків військових дій, оскільки вони тривалий час зберігають в зонах конфлікту, каже Юрій Олександрович Зайцев.
Що потрібно для відновлення ґрунтів?
– В першу чергу необхідно обов’язково провести розмінування та еколого-агрохімічне обстеження ґрунтового покриву, який зазнав впливу військових дій. Тоді можна буде прийняти рішення щодо можливості подальшого використання пошкодженої земельної ділянки для вирощування сільськогосподарських культур. Ми вже аналізуємо різні методи, які допоможуть відновити родючість ґрунту, – каже Юрій Олександрович Зайцев.
Як організувати конференцію, незважаючи на війну?
– Буде багато роботи з відновлення ґрунтів – тому треба обговорювати вже зараз. Раніше наукові конференції відбувалася наживо, а цього року – онлайн, що є наслідком війни. Ми усвідомлюємо складність через нестабільність енергопостачання, але навіть у такий складний час спілкування між науковцями необхідне. Я вдячний за підтримку, яку отримує і Україна, і конференція у важкий час, і що ми маємо можливість порушувати питання, пов’язані зі станом ґрунтів в Україні, – каже Юрій Олександрович Зайцев.