08.10.2014

Як зберегти родючість ґрунтів Черкаської області

Продуктивність орних земель Черкащини в значній мірі визначається станом родючості ґрунтів та ефективністю ведення землеробства на них. Родючість – це здатність грунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі й теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості грунту. Вважається, що ґрунти Черкаської області за якісними показниками відносяться до одних з найбільш родючих в Україні.

Ще в роки інтенсивної хімізації на Черкащині були організовані перші в Україні господарські пункти. Це були осередки наукового застосування мінеральних добрив, хімічних меліорантів та засобів захисту рослин. За два десятиліття їх роботи було сформовано значний потенціал родючості ґрунтів, який забезпечує провідні місця області з рівня врожайності сільськогосподарських культур і до цього часу.

В нинішніх умовах, використовуючи високопродуктивні сорти та гібриди сільськогосподарських культур інтенсивного типу, виробники як правило не дотримуються науково обгрунтованої технології вирощування, і в першу чергу, не підтримують необхідний рівень мінерального живлення. Практично повна відсутність гною, мізерне застосування мінеральних добрив та хімічних меліорантів зумовили від`ємний баланс органічної речовини та мінерального живлення в рільництві області в цілому, а за наявності в обробітку біля 25 % еродованих земель, 33 % вимагають термінового вапнування.

Таким чином процеси деградації ґрунтів набули загрозливого стану. Це підтверджується агрохімічними дослідження, проведеними Черкаською філією ДУ «Держгрунтохорона». Так, за останні 15-18 років вміст гумусу в грунтах області зменшився з 3,27 % до 3,05 %, рухомих фосфатів – з 142 мг/кг ґрунту до 129 мг/кг ґрунту, рухомого калію – з 106 мг/кг до 84 мг/кг, 384 тис. га або 47 % ґрунтів області потребують вапнування.

Подолати втрату родючості ґрунтів, можливо лише за умови дотримання науково обгрунтованих технологій інтенсивного вирощування сільськогосподарських культур, застосування достатньої кількості органічних та мінеральних добрив. При розрахунках норм удобрення обов`язково врахувати дані еколого-агрохімічних паспортів полів, сортові особливості вирощуваної культури, оптимальні способи внесення добрив тощо.

Дотримання землекористувачами заходів із охорони та раціонального використання земель сільськогосподарського призначення дасть змогу зберегти ґрунти, як основний засіб виробництва в сільському господарстві та забезпечити продовольчу безпеку для майбутніх поколінь.

Директор Черкаської філії

ДУ “Держґрунтохорона”

Юрій Кривда

 

З посиланням на сайт  Черкаської обласної державної адміністрації:

http://www.oda.ck.ua/index.php?lng=ukr&section=2&page=2&id=1113570