26.04.2016

Відбулася міжнародна науково-практична конференція “Сучасні екологічні проблеми Українського Полісся та суміжних територій” (до 30-ї річниці аварії на ЧАЕС)

20–22 квітня 2016 року у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні екологічні проблеми Українського Полісся та суміжних територій» (до 30-ї річниці аварії на ЧАЕС).

Тематика конференції:

–        Екологічний стан рослинного і тваринного світу Полісся у постчорнобильський період.

–        Суспільно-географічні, медико-демографічні та еколого-економічні наслідки аварії на ЧАЕС.

–        Екологічний стан ландшафтів Полісся постчорнобильського періоду.

–        Хімія і хімічна геологія.

Унаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівщина відноситься до п`яти найбільш забруднених областей України. За даними великомасштабного радіологічного обстеження на сільськогосподарських угіддях області було виявлено 75 тисяч гектарів площ, забруднених 137Cs вище 1 Кі/км2, і 88 тисяч гектарів, забруднених 90Sr вище 0,15 Кі/км2.

За післяаварійний період радіаційна ситуація в області поліпшилася. Цьому сприяло диференційоване виконання комплексу контрзаходів на підставі результатів ретельного радіоекологічного моніторингу ґрунтів і сільськогосподарської продукції, зосередження контролю, уваги і першочергового проведення захисних заходів на найбільш критичних територіях. Радіаційний стан поліпшився також завдяки природним автореабілітаційним процесам (радіоактивний розпад, фіксація і перерозподіл радіонуклідів у ґрунті). Дія цих факторів зумовила зменшення площ ґрунтів, забруднених 137Cs вище 1 Кі/км2, на  2–7 %, 90Sr вище 0,15 Кі/км2 – на 1–13 %. Нині у Чернігівській області критичними продуктами щодо забруднення їх 137Cs є молоко і гриби, 90Sr – лісові лікарські рослини і ягоди.

З метою виробництва в зонах радіоактивного забруднення необхідної кількості продуктів харчування, що відповідають вимогам радіаційної безпеки, важливо відновити в необхідних обсягах державне фінансування контрзаходів, проводити їх диференційовано. Реабілітація забруднених сільськогосподарських угідь служитиме основою для ліквідації як екологічних й економічних, так і соціальних наслідків Чорнобильської катастрофи.

За результатами роботи конференції видано Матеріали доповідей, де вміщено праці науковців із різних наукових, науково-дослідних і навчальних закладів України, далекого та близького зарубіжжя, присвячені широкому колу питань із екологічних проблем Українського Полісся і суміжних територій, у тому числі стаття фахівців Чернігівської філії ДУ «Держґрунтохорона».