У Чернігівському обласному тижневику «Гарт» (№31, 30 липня 2015 року) опубліковано статтю про агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення
Спочатку передісторія. Журналісти «Гарту», перебуваючи у службовому відрядженні в Семенівському районі, помітили «дивних» людей, які ходили по полю. Вирішили під`їхати поближче, довідатись що і до чого. Ми завжди відкриті до спілкування, готові розповісти про нашу роботу, про важливість наших досліджень для землекористувачів, особливо у непростих умовах сьогодення. Так і з`явилась ця публікація на шпальтах одного з найбільш популярних у області видань.
Чернігівщина — регіон аграрний. Наше головне багатство — земля. Її стан — це наш хліб і до хліба. Тож раз на 5 років землекористувачі різних форм власності (фермерські господарства, ТОВ, СТОВ тощо) мають проходити агрохімічне обстеження своїх земель. Єдина установа, яка оцінює якість ґрунту на полях нашої області за 23-ма показниками родючості, — Чернігівська філія ДУ «Держґрунтохорона». Зараз її фахівець — завлабораторії Валентина Сальник, працює в Семенівському районі.
— Ґрунт ми досліджуємо на вміст фосфору, калію, азоту, гумусу, кальцію, магнію та мікроелементів, визначаємо ступінь кислотності ґрунту, забруднення його важкими металами, радіонуклідами, залишками пестицидів, — розповіла Валентина Федорівна. І описала, як проходить агрохімічне обстеження земель:
— Один змішаний зразок ґрунту береться із ділянки у 8 гектарів. На ній через кожних 15 метрів тростевим буром відбирається проба ґрунту (для цього бур заглиблюють у землю на глибину орного шару — на 20-25 см). Таких проб для одного зразка має бути 20. Зразки складаються у мішечки з тканини і відвозяться до лабораторії в Чернігів. Там проводяться аналізи, обробляються дані. За їх результатами виготовляються агрохімічні картограми й паспорти обстежених полів. Це дуже копітка і тривала робота.
У червні Валентина Сальник відбирала зразки ґрунту на полях СТОВ «Нива» у Тимоновичах. А допомагали їй місцеві юнаки. Один із них — 16-річний Євген Чаловський, розповів, як це було:
— Мені запропонував поїхати на поле мій друг Вася Лисенко. Там були ще наші хлопці: мій однокласник Сергій Бочков, Ігор Забутирін, Сашко Цвіров і Сашко Чекатніков. У кожного був свій маршрут. Ми стояли на відстані 280 метрів один від одного. Встромляли у землю спеціальний пристрій, набирали ним землі й клали її у мішечок. Зібрали їх 137.
— Усього було обстежено 1200 га полів «Ниви», — уточнила Валентина Сальник. — Результати будуть готові після проведення аналізів і обробки результатів досліджень. Тобто до наступного польового сезону керівництво господарства знатиме якість своїх земель і вже з огляду на це вирішуватиме, де які культури сіяти, які добрива вносити тощо. Це необхідно для отримання запланованих урожаїв сільськогосподарських культур.
Із початку липня Валентина Федорівна обстежила поля ТОВ імені Чкалова у селі Жадове, а також ще кількох фермерських господарств.
— У районі в мене ще багато роботи. Адже треба обстежити всі господарства Семенівщини. Ґрунти у районі бідні на поживні речовини, тому особливо потребують збалансованого внесення органічних та мінеральних добрив.
Аліна КОВАЛЬОВА.
Фото із сайта «Семенівка info»
До речі
2015 року, згідно з Програмою використання та охорони земель Чернігівської області на 2011-2020 роки, планове агрохімічне обстеження буде проводитись на загальній площі 200 тис. га у Корюківському, Прилуцькому, Семенівському, Сосницькому та Щорському районах.
Вартість планового обстеження земель становить 9,90 грн./га.