3 червня 2016 року в Івано-Франківської облдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» з обговорення перспектив використання біоенергетичних технологій в області.
Україна має величезний потенціал біомаси, доступний для енергетичного використання, основними складовими якого є відходи сільського господарства. Проте на сьогодні виробництво тепла з біомаси складає приблизно 1,24 % від загального обсягу поставок первинної енергії.
Спільний проект ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» спрямовано на розробку політики, розбудову спроможності, технічну допомогу і надання фінансових стимулів для заохочення інвестицій приватного сектора у муніципальні проекти з біомаси. Основний наголос у проекті робиться на муніципальному тепло- та гарячому водопостачанні на основі використання сільськогосподарської біомаси.
Проект ставить перед собою три основні завдання:
зниження рівня викидів CO2 в атмосферу шляхом заміщення газового обладнання у сфері муніципального опалення та гарячого водопостачання біопалив ними котельнями;
скорочення споживання імпортного газу та незалежність муніципалітетів від дедалі вищих тарифів на опалення завдяки розвитку ринку біоенергетичних технологій і необхідної інфраструктури, що дозволяє повною мірою використовувати потенціал сільськогосподарської біомаси;
популяризація використання економічних і екологічних біопаливних котлів на створення сприятливих економічних, фінансових і юридичних умов для розвитку біоенергетичних технологій.
З метою реалізації завдань Проекту Програмою розвитку ООН Івано-Франківську область визначено однією з пілотних регіонів щодо запровадження використання біоенергетичних технологій у муніципальному тепло- та гарячому водопостачанні.
Враховуючи географічне положення Івано-Франківської області, значну територію земель не придатних для вирощування сільськогосподарських культур можливо використовувати для вирощування енергетичних швидкоростучих рослин – енергетичної тополі та верби.
15.12.2015 між Івано-Франківською облдержадміністрацією та Програмою розвитку ООН в рамках проекту «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» укладено Меморандум про партнерство, відповідно до якого сторони ставлять за мету реалізацію принципів сталого розвитку та зміцнення партнерства в цілях соціально-економічного розвитку Івано-Франківської області та поліпшення умов життя населення шляхом впровадження передових енергоефективних технологій.
У рамках Регіональної цільової програми планується реалізувати системний підхід до переходу від традиційної системи централізованого теплопостачання в населених пунктах Івано-Франківської області до сучасної та ефективної системи, що передбачає використання доступних місцевих видів палива.
У роботі «круглого столу» взяли участь: Басараб Сергій Михайлович – перший заступник Голови Івано-Франківської облдержадміністрації, Ковальов Ігор Олександрович – заступник директора Департаменту відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива Держенергоефективності, Лященко Володимир Олексійович – керівник проекту «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», ПРООН Україна, Паливода Володимир Степанович – консультант проекту «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні», Савка Марія Володимирівна – директор Департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської облдержадміністрації, Мазурик Богдан Михайлович – директор Івано-Франківської філії ДУ «Держґрунтохорона».
Учасники наголосили на необхідності:
визначення потенційно придатних місць в регіоні для вирощування швидкоростучих рослин (енергетична верба, енергетична тополя);
пошуку та створення оптимальних економічних умов вирощування та переробки енергетичної верби в Івано-Франківській області;
вирощування енергетичної верби поблизу місця переробки;
стимулювання агрогосподарств, які мають землі для закладки плантацій (малопродуктивні землі) для вирощування енергетичної верби.
Примітка. Доцільність вирощування швидкоростучих рослин на території Івано-Франківської області зумовлена великою кількістю земель, непридатних для сільськогосподарського використання (заплава Дністра, Лімниці та інших річок ідеально підходять для вирощування енергетичної верби та тополі).
Станом на 01.01.2016 кількість таких площ становить 9,83 тис. га. Основний масив земель розташований на території Рогатинського, Галицького, Калуського та Рожнятівського районів.
З одного гектара плантації можна отримувати 10 тонн сухої сировини, що еквівалентно 5 т умовного палива, або більше 5 тис. м3 природного газу. Один гектар вербової плантації дає 180 ГДж енергії.
За нинішніх умов енергетичну вербу вигідно вирощувати недалеко від місця переробки та використовувати для потреб власного виробництва: для обігріву виробничих приміщень, теплиць, висушування продукції. Транспортування енергетичної сировини на далекі відстані значно зменшує фінансову привабливість цього бізнесу.
Виконання Регіональної цільової програми дасть можливість до 2020 року вирішити ряд завдань: поліпшити екологічну ситуацію, створити сприятливі умови для інвестицій у виробництво енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії, підвищити рівень виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії до вимог Європейського Союзу та рівень конкурентоспроможності економіки.