При вирощуванні озимої пшениці особливе значення має застосування азотних добрив, бо вміле регулювання азотного живлення сприяє підвищенню кількості і якості врожаю.
Ґрунтова та листова діагностика виконується для оцінки забезпеченості ґрунтів елементами живлення незадовго до застосування мінеральних добрив – перед початком сівби, перед підживленням, коли дія добрив буде проявлятись незабаром після внесення. Це стосується насамперед внесення азотних добрив і застосовується як правило для уточнення дози азотного живлення, оскільки цей елемент найбільш рухливий в ґрунтовому профілі в межах від 0–60 см.
Для визначення доз внесення азоту під перше підживлення озимої пшениці у фазі кущення, відбір ґрунтових зразків проводять ранньою весною (лютий – березень) по мерзло-талому ґрунту, або у попередній осінній період, коли рослини припиняють свою вегетацію, оскільки ранньовесняний відбір зразків ускладнюється погодними умовами та фізичною тяжкістю виконання робіт.
Фахівцями Сумської філії ДУ «Держґрунтохорона» проводиться відбір зразків для діагностики забезпеченості ґрунту і рослин азотом. З практичної точки зору осінній строк відбору досить прийнятний, бо дозволяє замінити весняні строки виконання цих робіт. Розбіжність даних, одержаних в пізній осінній період та ранньою весною, за існуючими результатами майже не суттєва.
На даний час діагностика проводиться на посівах озимої пшениці на території сільгосппідприємств Сумської області. Вже відібрано 40 зразків ґрунту з двох глибинних профілів 0–30 та 30–60 см та 20 зразків рослин для листової діагностики. Ґрунти на площах, які підлягають обстеженню, представлені в основному чорноземами типовими глибокими мало гумусними важко та середньо-суглинковими.
За отриманими результатами аналізів буде визначено запаси мінерального азоту в ґрунті та розраховано дози добрив для ранньовесняного підживлення озимих. Результати діагностики і рекомендації по внесенню мінеральних добрив для підживлення будуть надані агрономам обстежених господарств, що дасть змогу найбільш економно та раціонально використовувати азотні добрива, максимально підвищити їх окупність приростами врожаїв та зберегти довкілля від забруднення.