13.10.2014

Меліорація солонцюватих ґрунтів в Запорізькій області

Ґрунтовий покрив солонцьового процесу ґрунтоутворення на території Запорізької області представлений солонцями і солонцюватими ґрунтами. Солонці і солонцюваті ґрунти характеризуються негативними фізичними і хімічними властивостями, які зумовлені низькою насиченістю кальцієм, наявністю поглинутого натрію і значною щільністю ілювіального підорного горизонту. Високий вміст солей у ґрунтовому розчині та грунтово-вбирному комплексі обумовлює цілий ряд негативних властивостей цих ґрунтів: втрату дрібногрудкуватої структури, щільність при висиханні, утворення ґрунтової кірки, низька водопровідність. Умови водного і повітряного режиму настільки несприятливі, що ці ґрунти без корінного поліпшення є малопридатними для сільськогосподарського виробництва. Ступінь солонцюватості ґрунтів, а також супутнє засолення ґрунтового профілю водорозчинними солями залежить від глибини залягання ґрунтових вод.
За результатами інвентаризації площа солонцюватих ґрунтів в Запорізькій області становить 343,6 тис. га сільськогосподарських угідь, у тому числі ріллі – 301,1 тис. га.
Безпосередньо невідкладних заходів щодо охорони та поліпшення солонцюватих ґрунтів шляхом гіпсування та залуження потребують 110 тис. га – майже 10 % від загальної площі ґрунтів в обробітку. Щорічно недобори урожаю з цієї площі складають 50–55 тис. тонн умовних зерно одиниць, або 5–5,5 ц/га. Це практично недобір зерна в об’ємі щорічного збору одного району.
У більшості ґрунтів області фізична солонцюватість не обумовлюється наявністю обмінного натрію. Навіть в темно-каштанових і каштанових ґрунтах обмінного натрію міститься менше 5 % від ємності вбирання (від 1 % в південних чорноземах до 1,5 % в каштанових ґрунтах). Тому для визначення дози гіпсу при хімічній меліорації солонцюватих ґрунтів застосовується метод О.Н. Соколовського шляхом донасичення ґрунту калієм з урахуванням кількості гіпсу, необхідного для витіснення обмінного натрію і частково обмінного калію, а також для нейтралізації лужного середовища.
За результатами досліджень Запорізької філії ДУ «Держґрунтохорона» типові солонцюваті ґрунти збіднені кальцієм від 2,8 до 3,4 мг-екв. на 100 грамів ґрунту. Необхідна доза внесення гіпсу чи фосфогіпсу на цих ґрунтах в межах 3,5–4,5 т/га фізичної ваги. Вартість гіпсування одного гектара складає 726 гривень.
Згідно розрахунків філії середня норма внесення гіпсу на 1 га – 4,3 т. Загальна потреба гіпсу на площу 14 тис. га складає 60 тис. тонн при загальній вартості робіт – 10–11 млн. гривень.