У середині 60-х років минулого століття, коли було взято курс на активну хімізацію галузей сільського господарства, виникла необхідність у належному науковому супроводі нового напряму господарської діяльності.
23 липня 1964 року Радою Міністрів Української РСР прийнято постанову «Про організацію агрохімічної служби в сільському господарстві Української РСР». Саме цей документ і став першим каменем у фундаменті створення потужної державної агрохімічної служби. Протягом двох років Міністерство сільського господарства створило мережу з 25 зональних агрохімічних лабораторій, які вже майже півстоліття проводять агрохімічне обстеження земель та здійснюють інформаційно-консультаційне забезпечення сільгосппідприємств у сфері ефективного застосування агрохімікатів і охорони, збереження та підвищення родючості ґрунтів.
Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України» – це шлях реорганізацій та удосконалення зональних агрохімічних лабораторій.
Натепер ДУ «Держґрунтохорона» має 24 філії і здійснює науково-технічну політику у сфері охорони ґрунтів і їх родючості, раціонального використання та екологічної безпеки земель сільськогосподарського призначення, об’єктів довкілля, визначення якості продукції, сировини, агрохімікатів.