15.02.2022

Актуальність визначення якості та екологічної безпеки сільськогосподарської продукції

Актуальність визначення якості та екологічної безпеки сільськогосподарської продукції

Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) – товари, зазначені у групах 1–24 Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) згідно із Законом України «Про Митний тариф України», якщо такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).

Аграрна продукція, крім продуктів, безпосередньо готових до вживання, включає ще й корми для тварин, а також сировину для переробної промисловості. Якість і безпека аграрної продукції відіграє важливу роль у підвищенні конкурентоспроможності. Тобто наявність у продукції сукупності найвищих за своїм проявом корисних фізико-біологічних властивостей, а також відповідність медико-санітарним вимогам і технічним стандартам є пріоритетним завданням агровиробника.

Продукція аграрних підприємств має багатоцільове призначення і використовується як сільськогосподарська сировина для промислової переробки і внутрішньогосподарських потреб, як насіння і корми, а також безпосередньо для особистого споживання людиною. Кожному з її видів притаманні певні показники якості.

Дослідження сільськогосподарської продукції на біологічні, технологічні та показники екологічної безпеки здійснюють лабораторії 24 обласних філій ДУ «Держґрунтохорона», п’ять з яких (Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Миколаївської філій) акредитовані згідно з вимогами ДСТУ ISO 17025. Визначення якості рослин, сільськогосподарської продукції та кормів проводиться за понад 130 показниками.

Відомо, отримання стабільного високого урожаю передбачає необхідність визначення якості насіннєвого матеріалу. Щороку з початком весняно-польових робіт, пожвавлюється реалізація насіннєвого та садивного матеріалу. У сучасному сільськогосподарському виробництві високоякісне насіння і садивний матеріал потребують особливої уваги.

Тож для аграріїв наразі актуально скористатися аналізом насіння сільськогосподарських культур на визначення посівних якостей, а саме:

  • визначення маси 1000 насінин;
  • визначення вологості насіння;
  • визначення схожості та енергії проростання насіння;
  • заселеність насіння шкідниками.

За використання насіння сумнівних основних якостей, виникає висока вірогідність, що посадковий матеріал не зійде, або зійде і дасть неоднорідні сходи – у такому випадку ні внесення агрохімікатів, ні підживлення рослин, ситуацію суттєво не поліпшать.

ДУ «Держґрунтохорона» здійснює комплексний лабораторний аналіз зразків насіння сільськогосподарських культур (соняшнику, кукурудзи, пшениці, сої, багаторічних трав тощо) з наданням протоколу лабораторних досліджень його посівної якості.

Ми надаємо послуги з визначення широкого спектру показників на платній основі, ознайомитися з переліком яких можна тут.