Усі країни світу погодилися з тим, що від успішної посівної кампанії в Україні залежить світова продовольча безпека. Про це навіть зазначив у своєму виступі 29 березня 2022 року на засіданні Ради безпеки ООН виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) Девід Бізлі.
Бізлі додав, що війна в Україні може призвести до наймасштабнішої кризи з часів Другої світової війни. Він нагадав, що Україна та росія виробляють 30% світових запасів пшениці, 20% – кукурудзи та від 75% до 80% соняшникової олії. 50% зерна, яке Всесвітня продовольча програма закуповує для допомоги 125 млн осіб, виробляється в Україні. За словами Бізлі, зростання цін на харчі, доставку та паливо призвело до збільшення операційних витрат ВПП на 71 млн доларів на місяць. Бізлі додав, що якщо війна не закінчиться, то «світу загрожує голод, дестабілізація та масова міграція».
Економіка повинна працювати, а для цього необхідні нововведення, аби в умовах російської агресії ми могли отримувати максимальний результат та гарантію найсприятливіших умов від держави. І сільське господарство не є виключенням. З огляду на це, Україна приймає низку нових правил у земельних відносинах.
Щодо податкових пільг у земельних відносинах, які встановлюються цим Законом:
1) Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю та земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, а також за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
2) Тимчасово за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки зазначені вище.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Основні зміни у земельних відносинах:
1) Забезпечено сталість існуючих відносин землекористування у 2022 році шляхом визнання поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно договорів оренди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
2) Обмежено до одного року строк, на який в умовах воєнного стану можуть передаватися в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної, а також колишньої колективної власності, при чому розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки.
3) Встановлено жорсткі обмеження на використання таких земельних ділянок серед яких: заборона щодо зміни складу угідь, передачі ділянок в суборенду, будівництва, зміни цільового призначення земельної ділянки тощо.
4) Договори оренди укладаються лише в електронній формі, а земельні ділянки передаються в оренду без проведення земельних торгів на визначених законом умовах. Такий однорічний договір оренди землі не можна буде поновлювати, укладати на новий строк і він припинятиметься зі спливом строку, на який він був укладений.
5) Формування земельних ділянок з метою передачі їх в оренду здійснюється без внесення відомостей до Державного земельного кадастру та без присвоєння їм кадастрового номеру на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. Право оренди земельної ділянки, переданої в оренду, не підлягатиме державній реєстрації. Договори оренди землі реєструватимуться військовою адміністрацією у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.
6) Забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність; формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення (крім тих, що передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва); земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок державної, комунальної власності сільськогосподарського призначення.
7) Забороняється проведення земельних торгів щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності.
8) Надання можливості користувачам земель сільськогосподарського призначення тимчасово строком до одного року передавати свої права землекористування іншим аграрним виробникам, для використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
9) Районним військовим адміністраціям надано повноваження щодо здійснення державної реєстрації договорів про передачу прав землекористування шляхом ведення відповідних реєстраційних книг.