9 грудня ц.р. відбулася III Міжнародна конференція «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості».
Організатори конференції: Стратегічний комітет з відродження родючості ґрунтів, громадська спілка виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна» і компанія «БТУ-Центр».
Даний захід проходить вже третій рік поспіль, але цьогоріч, на жаль, проблематика його суттєво збільшилася. Це, звісно, пов’язано з повномасштабним російським вторгненням та розгортанням бойових дій на території України.
Ціллю конференції є обговорення питань, пов’язаних із погіршенням стану ґрунтів внаслідок воєнних дій на території України, необхідністю проведення оцінювання ступеня їх ушкодження і придатності для використання в якості сільськогосподарських угідь. Водночас, було піднято давно існуючі проблеми деградації земель, а також розглянуто практичні рекомендації для агровиробників щодо збереження родючості ґрунту.
Основна мета заходу – створення стабільного партнерства між наукою, освітою, державою та бізнесом для здійснення важливих стратегічних кроків щодо відродження родючості ґрунтів.
Конференція включала три секції – «Деградація ґрунтів: нові виклики та перспективи», «Сучасні методи визначення здоров’я ґрунту» та «Практичні кроки до відродження родючості ґрунтів».
В якості спікера на конференції від державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» в секції «Деградація ґрунтів: нові виклики та перспективи» виступила заступниця генерального директора з наукової діяльності Світлана Романова. У своїй доповіді «Еколого-агрохімічне обстеження сільськогосподарських угідь у зоні бойових дій» вона підняла проблему забруднення ґрунтів у місцях активних бойових дій. Військові конфлікти суттєво впливають на властивості ґрунту в основному через його певні фізико-хімічні порушення та забруднення, які є особливо небезпечними для ґрунтів сільськогосподарського призначення.
Світлана Романова наголосила, що з метою недопущення негативних наслідків для організму людини необхідно проводити ретельний моніторинг площ ґрунтів, пошкоджених та забруднених у результаті бойових дій, що дозволить своєчасно вживати заходи для їх відтворення та реабілітації, а також встановити межі забруднених ділянок з метою їх відновлення.