22.02.2022

Стало відомо, скільки становить дефіцит азотних добрив в Україні

Стало відомо, скільки становить дефіцит азотних добрив в Україні

Станом на початок 2022 року дефіцит азотних добрив у Європі становить приблизно 7 млн тонн, а в Україні ця цифра сягає майже 2 млн тонн.

«7 млн тонн — велика цифра для європейських країн. Тому імпортом звідти перекрити нестачу виробництва добрив вітчизняними підприємствами буде дуже складно. Органічних добрив теж не вистачає, через зменшення поголів’я великої рогатої худоби», — розповідає Ярослав Гадзало, президент НААН України, академік.

Проте не всі аграрії зможуть внести необхідну кількість міндобрив у період весняних польових робіт, зокрема під час посіву та підживлення озимих. За таких умов важко прогнозувати врожай 2022 року, зберегти його хоча б на рівні 2021 року.

«Ми направили свої пропозиції і до Мінекономрозвитку, і до Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо того, як можна забезпечити більш-менш стабільну роботу хімічної галузі, підприємств-виробників мінеральних добрив. Це дуже важливо врахувати, бо земля не є нескінченним ресурсом. Не можна забрати всю поживу. Хоча в останні роки з грунту виноситься на 15 млн тонн більше поживних речовин, ніж вноситься. І якщо зараз ще обмежити внесення міндобрив, ми навряд чи можемо розраховувати на гарний врожай», — наголосив академік.

Для того, щоб агропромисловий комплекс міг стабільно працювати весь рік, необхідно вирішити це питання до кінця лютого – держава має надати підтримку виробникам.

«Відповідно до закону № 5600, селянин чи орендар землі має сплатити 1,4 тис. грн податку з 1 га паю. В цілому по Україні це приблизно 50 млрд грн. Так от, вважаю, що ці кошти якраз можна спрямувати на те, щоб забезпечити здешевлення мінеральних добрив аби не зменшувати їх внесення в грунт. Бо традиційно кошти, які надходили від податку на землю, від реалізації земельних ділянок спрямовувались на покращення родючості грунтів», — акцентує Ярослав Гадзало.

Україна є однією з найбільших аграрних держав Європи та вагомим гравцем на світовому продовольчому ринку. Отже, необхідно обміркувати ці питання, з огляду на європейський досвід, де фермери отримують підтримку з казни Європейського Союзу. Українська влада також має взяти це на контроль, щоб забезпечити стабільну роботу галузі та в першу чергу посівну кампанії і підживлення всіх сільськогосподарських культур протягом вегетації.

 

За інформацією прес-служби НААН