Сьогодні, 13 липня, відбулася нарада під головуванням першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького за участю ДУ «Держгрунтохорона» та керівників регіональних філій.
Військові дії на Україні завдають великої шкоди довкіллю. Пряме потрапляння снарядів, згоріла військова техніка та нафтопродукти руйнують екосистему і забруднюють ґрунти та воду важкими металами і токсичними елементами. Тому встановлення цих пошкоджень та відновлення ґрунтів у місцях активних бойових дій для України є важливим питанням.
Упродовж чотирьох місяців активних бойових дій ґрунтовому покриву 9 областей України площею близько 21 мільйона гектарів завдано непоправної шкоди. По областях, орієнтовно, Луганська – 100% площ, Донецька – 100 %, Херсонська – 100 %, Запорізька – 96 %, Харківська – 88 %, Миколаївська – 43 %, Сумська – 42 %, Чернігівська – 39 %, Київська – 29 %, Дніпропетровська – 9 % та Житомирська – 8 %.
ДУ «Держґрунтохорона» вивчила зарубіжний науковий досвід впливу активних бойових дій на ґрунти. Для прикладу, після закінчення бойових дій у Хорватії, Саудівській Аравії, Боснії і Герцеговині, Ірані, Північних Маріанських островах, Франції виявлено зростання концентрації важких металів у ґрунті. А бельгійськими науковцями встановлено, що на полях, де проходили бої Першої світової війни, навіть через 90 років вміст важких металів у ґрунтах перевищує норму.
Проблемою є невизначеність ГДК на елементи – забруднювачі унаслідок бойових дій у міжнародній практиці, екстрагуючи розчини та методи визначення. Вони є різними у різних країнах. За досвідом дослідників найбільший спектр та точність визначення надають мас-спектрометри з індуктивно-зв’язаною плазмою, яких у підпорядкуванні Мінагрополітики на жаль немає.
Фахівцями ДУ «Держґрунтохорона» визначався вміст елементів на землях сільськогосподарського призначення у ґрунтових пробах за чинними на Україні нормативними документами. Встановлено, що вміст валових форм важких металів у пробах порушеного ґрунту перевищує фонові значення від 1,1 до 15,5 разів. Найбільше перевищення – за вмістом свинцю, найменше — за вмістом заліза.
Також фахівці інституту визначали вміст нафти та нафтопродуктів, які є небезпечними забруднювачами – особливо для ґрунтового покриву.
З метою недопущення негативних наслідків для організму людини необхідно проводити ретельний моніторинг площ ґрунтів, пошкоджених та забруднених у результаті бойових дій, що дозволить своєчасно вживати заходи для їх відтворення та реабілітації, а також встановити межі забруднених ділянок з метою їх відновлення.
ДУ «Держґрунтохорона» – це єдиний суб’єкт господарювання України в розпорядженні якого є поточні результати обстежень земель сільськогосподарського призначення, на підставі яких можливо вести подальшу роботу щодо відтворення та реабілітації, а також встановити межі забруднених ділянок з метою їх відновлення.