Відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Охорона ґрунтів та підвищення їх родючості»
У рамках Міжнародного року ґрунтів 16–17 вересня в місті Одесі відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Охорона ґрунтів та підвищення їх родючості», організатором якої є ДУ «Держґрунтохорона».
У конференції взяли участь працівники наукових установ, представники державних органів влади, вищих навчальних закладів, приватних підприємств з різних куточків України, а також зарубіжні гості з Німеччини та Угорщини – всього більше 80 учасників.
Одна з цілей заходу – підвищення обізнаності суспільства про виняткову значущість ґрунтів для людського життя та необхідність їх охорони і збереження.
З привітальним словом до учасників звернулися: заступник начальника управління Мінагрополітики України Світлана Руденко, яка зазначила важливість діяльності ДУ «Держґрунтохорона» для розвитку аграрного сектору у частині землекористування; перший проректор Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва Василь Дегтярьов, який був уповноважений також вітати учасників конференції від Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків. На адресу оргкомітету надійшли вітання від керівників наукових установ, зокрема, Ореста Фурдичка, директора Інститутуагроекології і природокористування НААН, В’ячеслава Власова, директора ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова».
Ігор Яцук у своїй доповіді на тему: «Охорона ґрунтів як передумова розвитку і збереження аграрного сектору України» наголосив на проблематиці деградації і охорони ґрунтів. На світовому рівні визнано, що проблема деградації ґрунтів та їх охорони набула світового масштабу. За даними ФАО 33 % глобальних ґрунтових ресурсів деградовані, а вплив людини на ґрунти досягає критичних масштабів. Зазначив позитивні тенденції розвитку аграрного сектору України та важливість ґрунтів для продовольчої безпеки держави.
Зі слів Ігоря Яцука: «За останні 10 років в Україні виробництво зернових та зернобобових культур збільшилося на 60 %, урожайність на 5 %. Експорт зерна виріс на 77 %». Також зауважив, що на фоні збільшення валових зборів сільськогосподарських культур відбувається зниження родючості ґрунтів, а збільшення обсягів застосування мінеральних добрив – переважно за рахунок азотних, що спричиняє низьку якість зернових і винос з ґрунту рухомих форм фосфору, калію, мінералізацію гумусу. «Тому збільшення виробництва зернових відбувалося за рахунок сприятливих погодних умов, високого біологічного потенціалу нових сортів гібридів, часткового збільшення мінеральних добрив, застосування пожнивних решток, а також за рахунок потенціальної родючості ґрунтів».
«Оскільки більшість деградаційних процесів ґрунту візуально майже не помітні і проявляються повільно, створюється ілюзія непорушності ґрунтового покриву», зазначив Ігор Яцук. Проте за даними агрохімічного обстеження ДУ «Держґрунтохорона» родючість ґрунтів знижується.
Також у пленарній частині конференції звучала доповідь к.с.-г.н. Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва – Світлани Распопіної на тему: «Заліснення як засіб оптимізації землекористування та покращення властивостей ґрунтів», у ході якої представлено фактичну і оптимальну лісистість території України, дані про розподіл переданих під заліснення малопродуктивних земель ґрунтово-кліматичних зон України за 2014 рік.
Кузьменко Артем – завідувач лабораторії агрохімії ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова», к.с.-г.н, виступив з доповіддю на тему: «Система нормування меліоративних навантажень на ґрунтовий покрив під виноградними насадженнями». Розповів про тенденції виноградарства в Україні: так з 1990 до 2013 року площі виноградників у плодоносному віці зменшилися більш ніж вдвічі. Динаміка закладання виноградників з 2007 до 2013 року зменшилася з 5,8 тис га до 0,6 тис га, відповідно.
Людмила Дацько – к.с.-г.н., завідувач відділувикористання агроресурсного потенціалу Інституту водних проблем і меліорації НААН представила доповідь на тему: «Меліорація – як фактор формування ґрунтів з новими продуктивними властивостями». Зазначила, що головна мета меліорації та стабілізації біопродуктивності – забезпечення доступності для рослин валових форм біогенів через управління фактором інтенсивності.
До уваги учасників представив свою доповідь і Микола Мірошниченко – заступник директора з наукової роботи ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», д.б.н. на тему: «Моніторинг родючості ґрунту під час передачі земель в оренду».
З заключною доповіддю на тему: «Деградація ґрунтів у зв’язку зі змінами клімату» виступив Микола Зінчук – директор Волинської філії ДУ «Держґрунтохорона», який зазначив, що деградацію ґрунтів можна розуміти як будь-які наслідки природних факторів або людської діяльності, які призводять до зниження їх продуктивності (родючості). При цьому процеси зміни клімату – непереборний фактор, а от людська діяльність – керований фактор, який може посилювати або запобігти деградаційним процесам ґрунтів.
Учасників конференції також ознайомили з впровадженням новітніх технологій у сферу моніторингу ґрунтів, зокрема, Андрій Стеблій – фахівець з «точного землеробства» ТОВ «Агро Інвест» представив продукцію компанії – автоматичний ґрунтовий пробовідбірник, а Ханс Цимерман – генеральний директор та Максим Смирний – регіональний менеджер «Abacus Analytical Systems GmbH», Німеччина з продукцію своєї компанії – сучасним обладнанням для комплектування випробувальних лабораторій.
Степан Сабов – заступник директора ПП «ЕЛІКС КУН» висвітлив інформацію про біодобриво Філазеніт МЦ і зазначив, що воно не має аналога на території України за своїм напрямом і змістом. Зі слів доповідача: «Добриво є біологічно чистим, здатне відновити родючість землі, підвищити врожайність посівів і зберегти земельні ресурси для майбутніх поколінь».
Завершальним етапом Всеукраїнської науково-практичної конференції була екскурсія в ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова», де ознайомилися з діяльністю Інституту та його інфраструктурою, а також мали можливість взяти участь в дегустації вин з власних винних погребів Інституту. Також учасників ознайомили з ґрунтовим розрізом, підготовленим працівниками Одеської філії ДУ «Держґрунтохорона».