09.02.2022

Фахівці ДУ «Держґрунтохорона» взяли участь у засіданні Президії НААН

Фахівці ДУ «Держґрунтохорона» взяли участь у засіданні Президії НААН

Сьогодні, 9 лютого, генеральний директор ДУ «Держґрунтохорона» Юрій Зайцев, Перший заступник генерального директора Сергій Шапран, заступник генерального директора з наукової діяльності Світлана Романова та вчений секретар Олена Грищенко взяли участь у засіданні Президії НААН, на якій заслуховувалася та обговорювалася доповідь директора Національного наукового центру «Інститут землеробства НААН» члена-кореспондента НААН Ткаченка М.А. «Наукові основи управління ґрунтовими ресурсами в системах землеробства на засадах сталого розвитку».

Президією Національної академії аграрних наук України відмічено актуальність порушеного питання у зв’язку з нагальною необхідністю забезпечення раціонального використання ґрунтових ресурсів, які є одним з невід’ємних елементів сталого розвитку сільського господарства, а також слугують важливим інструментом упередження негативних змін клімату та збереження біорізноманіття.

Керівництво ДУ «Держґрунтохорона» зазначило про безсумнівну актуальність та своєчасність обраної проблематики дослідження.

В сучасних умовах господарювання, що характеризуються певною відсутністю надійного державного контролю за характером використання земельних угідь та дотриманням відповідної законодавчої бази, посилюються тенденції споживацького ставлення до землі, а в сільськогосподарському виробництві — переслідування короткочасних економічних інтересів і ігнорування екологічних вимог. А отже, інтенсивне сільськогосподарське використання земель призводить до зменшення (погіршення) родючості ґрунтів.

Дані моніторингу земельних ресурсів України підтверджують, що на всій території посилюються деградаційні процеси, ґрунти помітно збідніли і втрачають свої якісні та продуктивні показники. Тому можемо стверджувати, що сучасне користування земельними ресурсами не відповідає вимогам їх раціонального використання.

Незважаючи на важливість і гостроту проблеми та багаточисельні напрацювання провідних вчених щодо шляхів раціонального використання і охорони земельних ресурсів, вирішення цієї проблеми натепер досягнуто не повною мірою, а навпаки, рівень використання земельних ресурсів та їх екологічний стан погіршується.

З огляду на незадовільне використання земельних ресурсів, проблема раціонального використання та охорони земель набуває особливого значення. Надзвичайно актуальним є розроблення заходів щодо сталого управління земельними ресурсами, оскільки наявна система управління в Україні недостатньо збалансована і не забезпечує збереження родючості ґрунтів.