06.02.2015
У Голопристанському районі Херсонщини вивчали проблеми деградації земельних ділянок
30 січня 2015 року за ініціативи громади Бехтерської, Збур’ївської, Круглоозерської сільських рад в с. Бехтери Голопристанського району проведено нараду щодо причин деградації ґрунтів, зокрема засолення, та підтоплення земельних ділянок сільськогосподарського призначення навколо рисових систем. Участь у заході взяли 46 осіб. Серед них фахівці Херсонської філії ДУ «Держґрунтохорона» – заступник директора філії, к. с.-г. н. Світлана Шукайло та начальник відділу проведення моніторингу земель, агрохімічних та агроекологічних досліджень, к. с.-г. н. Дмитро Войташенко.
Начальник управління агропромислового розвитку районної держадміністрації Олександр Бурлаков інформував присутніх про заходи ефективного використання зрошуваних земель, наголосив на необхідність вирішення питання деградації ґрунтів, вислухати думку всіх заінтересованих сторін, щоб добра справа рисосіяння не завдавала шкоди ґрунту, а мала певні позитивні результати як для розвитку галузі, так і для збільшення матеріального забезпечення сільськогосподарських товаровиробників району.
Про гідрогеологічну ситуацію, яка склалась на території району, доповідали Михайло Рябцев – головний гідрогеолог та Василь Ніколюк – ґрунтознавець І категорії Каховської гідрогеолого-меліоративної експедиції.
Світлана Шукайло в своєму виступі підкреслила вплив рисових систем на зростання проблеми деградації ґрунту. Зокрема, природна солонцюватість ґрунту підсилюється посушливістю клімату та підтопленням території. Також наголосила на готовності Херсонської філії ДУ «Держґрунтохорона» допомогти провести аналіз ґрунту на території, де відбувається інтенсивний процес його деградації, та надати рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.
Вирішили:
1. Організувати ініціативну групу з учасників наради по вивченню проблеми засолення ґрунтів на землях, прилеглих до рисових систем Бехтерської, Збур’ївської та Круглоозерської сільських рад у складі: сільські голови та землевпорядники вищевказаних сільських рад, а також представники управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації, Каховської гідрогеолого-меліоративної експедиції Рябцев М.П., ПУВГ Лупа С.В., Інституту охорони ґрунтів України Шукайло С.П., фермери, які займаються вирощування рису, земельна комісія Бехтерської сільської ради.
2. Бехтерській сільській раді звернутися до Інституту охорони ґрунтів України, Каховської гідрогеолого-меліоративної експедиції з проханням провести аналіз ґрунтів територій, прилеглих до рисової системи.
3. Господарствам ТОВ СП “Басматі” (керівник Мороз Олександр Сергійович), ФГ “Славич-А” (керівник Чуклов Станіслав Володимирович), ДП “Південь” (керівник Нотич Сергій Анатолійович):
привести до оптимального співвідношення зернових і кормових культур у структурі посівних площ. Розширити площі посівів люцерни до 30 % від загальної площі рисової системи;
застосовувати особливості обробітку ґрунту в умовах зрошення, а це різноглибинний обробіток ґрунту залежно від вирощуваних культур;
забезпечити режим зрошення як один з найважливіших елементів системи землеробства та технологій вирощування сільськогосподарських культур на поливних землях;
привести до норми стан скидних каналів (очистити від комишу, намивів, намулювання), урегулювати рівень стоку води.
4. Приморському управлінню водного господарства взяти під особистий контроль режим зрошення та відновити роботу станцій вертикального дренажу.
5. Каховській гідрогеолого-меліоративній експедиції та Приморському управлінню водного господарства тримати на контролі стан скидних каналів та рівень стоку води.