Рівненська філія державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»

Рівненська філія ДУ «Держґрунтохорона» – єдина в області науково-дослідна агрохімічна установа з широким спектром функціональних обов’язків, основним із яких є суцільний еколого-агрохімічний моніторинг земель сільськогосподарського призначення в межах області.

Untitled-5 copy

За свою діяльність філією проведено дев’ять турів і розпочато десятий тур агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення області. Щорічно проводиться агрохімічне обстеження земель на площі 110 тис. га, з таким розрахунком, що за 5 років обстежуються всі сільськогосподарські угіддя області. Відбирається щорічно до 25 тис. ґрунтових проб, у яких виконується до 100 тис. аналізів на вміст гумусу, лужногідролізованого азоту, кислотності рН та гідролітичної кислотності, рухомих форм фосфору, обмінного калію, сірки, обмінного кальцію та магнію, суми ввібраних основ, мікроелементів (марганець, мідь, кобальт, бор, цинк, молібден), важких металів (свинець, кадмій, ртуть, цинк, мідь) та радіонуклідів (цезій-137, стронцій-90), залишкових кількостей пестицидів.
Untitled-6 copy

У Рівненській філії ДУ «Держґрунтохорона» з 1978 року ведуться паспорти 29 моніторингових ділянок, де кожній моніторинговій ділянці присвоєно індивідуальний код, визначено географічні координати та розміри, вказано тип ґрунту, дату початку спостережень на певній моніторинговій ділянці. На цих ділянках ведуться дослідження ґрунтів на вміст агрохімічних, фізико-хімічних показників, мікроелементів, забруднюючих речовин (солі важких металів, залишки стійких пестицидів, радіонукліди) та вивчення коефіцієнтів переходу забруднюючих речовин з ґрунту в рослину.
Untitled-7 copy
З метою вдосконалення системи моніторингу земель постійно доповнюється створена автоматизована база  даних на різних рівнях: поле, сільськогосподарське підприємство, адміністративний район, область, що дає змогу оперативно прогнозувати стан родючості ґрунтів у різних ґрунтово-кліматичних зонах з відповідними системами землеробства і надавати пропозиції керівним органам для прийняття оперативних рішень щодо призупинення деградаційних процесів на певному етапі і в майбутньому, відновлення родючості ґрунтів, а також високоефективного застосування мінеральних та органічних добрив і хімічних меліорантів.
Untitled-8 copy
Натепер лабораторії філії атестовані в Українському державному центрі стандартизації та сертифікації «Украгростандартсертифікація» на проведення вимірювань показників об’єктів згідно з галуззю атестації. Свідоцтво про атестацію № А 11-142, видане 24 червня 2011 року і чинне до 14 червня 2014 року.

Установа налічує 45 співробітників, в тому числі 1 кандидат сільськогосподарських наук та четверо фахівців навчаються в аспірантурі.