Закарпатська філія державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»
Закарпатська філія ДУ «Держґрунтохорона» є відокремленим структурним підрозділом державної установи «Інституту охорони ґрунтів України», створена для здійснення наукових досліджень у сфері охорони ґрунтів і їх родючості, раціонального використання та екологічної безпеки земель сільськогосподарського призначення, об’єктів довкілля, визначення якості продукції, сировини і агрохімікатів в Закарпатській області.
Напрями роботи Закарпатської філії ДУ «Держґрунтохорона»:
Здійснення моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення з метою збору, аналізу і опрацювання інформації про якісний стан ґрунтів та їх ерозійну безпеку, забруднення ґрунтів важкими металами, радіонуклідами, залишковими кількостями пестицидів, іншими токсичними речовинами техногенного та природного походження;
Проведення агрохімічної паспортизації для визначення показників родючості ґрунтів та рівня їх забруднення токсичними речовинами, а також спостереження за змінами цих показників внаслідок господарської діяльності;
Виготовлення та видача агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки з висновком про родючість та екологічний стан ґрунтів і рекомендацій щодо проведення заходів, спрямованих на підвищення родючості ґрунтів і запобігання негативного впливу.
Закарпатська філія щорічно проводить агрохімічне обстеження більше 50 тисяч сільськогосподарських угідь краю, паспортизацію земельних ділянок – близько 3 тисяч і видає паспорти про стан їх родючості.
Аналітичні лабораторії філії щорічно виконують більше 80 тисяч різних аналізів з визначенням показників родючості ґрунтів і їх токсикологічного і радіологічного стану.
Проводяться екотоксикологічні дослідження поверхневих вод щодо рівня забруднення залишками пестицидів, важкими металами та радіонуклідами; визначаються показники якості сільськогосподарської продукції; досліджуються природні надра на вміст важких металів і радіоактивних елементів; проводиться ґрунтова та рослинна діагностика мінерального живлення сільськогосподарських культур, за результати якої надаються розрахунки потреби мінеральних добрив.
Фахівцями філії розробляються проекти для докорінного поліпшення земель і їх рекультивації та вапнування кислих ґрунтів; проводиться детальне ґрунтове обстеження під закладку багаторічних насаджень, зміну цільового призначення та зняття гумусового горизонту з нарахуванням втрат; виготовляються проекти відводу земельних ділянок під будівництво та інші землевпорядні роботи; розробляються проекти створення садів і виноградників; ведеться контроль за виконанням державних та регіональних програм з охорони родючості ґрунтів.
Спеціалісти філії беруть участь у науково-практичних конференціях, семінарах та нарадах різних рівнів. Наукові здобутки філії висвітлюються у наукових статтях, рекомендаціях виробництву, буклетах та брошурах, а також на радіо та телебаченні. Тісний зв’язок налагоджено із землевласниками – їм надаються консультації, проводяться семінари з питань відтворення родючості ґрунтів області і забезпечення їх продуктивності.
Закарпатська філія ДУ «Держгрунтохорона» плідно співпрацює із Закарпатською облдержадміністрацією та Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації та районних управлінь. На замовлення Департаменту області розроблено Програми по відтворенню садів та виноградників, рекультивації та освоєння осушених земель і вапнування кислих ґрунтів області.
Тісні творчі стосунки склались із Закарпатською с.-г. дослідною станцією НААН щодо проведення робочих нарад, семінарів з технологічних питань вирощування с.-г. культур.
Багато років Закарпатська філія співпрацює із Закарпатським басейновим управлінням водних ресурсів р. Тиса у міжнародних проектах, щодо поліпшення родючості ґрунтів на прилеглих до кордону територіях. Спільні зусилля допомагають вирішити низку проблем щодо покращення використання сільськогосподарських угідь краю.