Історично вважається, що ґрунти Кіровоградщини за якісними показниками родючості відносяться до еталонних.
Невпорядковане, недостатнє або надлишкове використання засобів хімізації може призвести до погіршення якості агроландшафту і одержаної з них продукції рослинництва. Тому зростає відповідальність землеробів за правильне їх використання, що вимагає чіткого знання і дотримання законів землеробства.
Недостатня кількість застосування останніми роками як органічних, так і мінеральних добрив посилює процеси виснаження родючості ґрунтів, що підтверджують розрахунки балансу гумусу та поживних речовин в землеробстві області.
Інформацію про агрохімічну характеристику ґрунтового покриву кожної земельної ділянки містять матеріали агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, яка є складовою моніторингу ґрунтів.
Станом на 7 листопада 2014 року фахівцями Кіровоградської філії ДУ «Держгрунтохорона» закінчено планові роботи польового етапу агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Обстеження ґрунтів проведено на площі 250,1 тис. га 159 землекористувачів різних форм власності Новоукраїнського, Добровеличківського, Новоархангельського, Вільшанського та інших районів області.
За результатами агрохімічних досліджень для землекористувачів та землевласників, крім агрохімічних паспортів полів та земельних ділянок, будуть надані науково обґрунтовані рекомендації з ресурсозберігаючої технології застосування агрохімікатів.