Відповідь саме на це запитання прозвучала на науково-практичній конференції «Статус спеціальної самоврядної економічної території для Закарпаття: можливості та проблеми», яка 11 грудня 2015 р. відбулася в Ужгороді. Її організатором виступила громадська організація «Закарпатський край», а участь узяли науковці, вітчизняні та іноземні експерти, представники бізнесу, органів місцевого самоврядування, громадськості та ЗМІ.
Відкриваючи конференцію, голова громадської організації «Закарпатський край» Василь Кузьо звернув увагу учасників на те, що унікальний Закарпатський край знаходиться в географічному центрі Європи і багатьом нагадує всім відому Швейцарію.
Складною була історія Закарпаття. Ця частина Стародавньої Русі, відома більше як Підкарпатська Русь, неодноразово ставала об’єктом різних завоювань. І лише 70 років тому Закарпатська область ввійшла до складу Радянської України, а потім уже і незалежної Української держави. Сьогодні область межує з чотирма країнами – членами Європейського союзу – Угорщиною, Румунією, Словаччиною та Польщею. З цими країнами або їхніми частинами Закарпаття протягом століть входило до складу інших держав, усі мешканці яких мали приблизно однаковий рівень життя.
Але наскільки відмінним є рівень доходів закарпатців і жителів сусідніх країн? Останні мають у 3-6 разів вищий рівень життя. Причому причина не лише в тому, що останні входять у ЄС. Та ж Швейцарія не є членом ЄС. Але правові можливості, створені для розвитку економіки не лише в загалом у цих державах, так і їх окремих регіонах, дозволяють досягати позитивних результатів. Тому, зазначив Василь Кузьо, у організаторів конференції і виникла думка детально проаналізувати причини, що заважають економіці Закарпатського краю, попри його колосальні потенційні можливості. До того ж, край є безпосереднім сусідом із чотирма країнами Євросоюзу, і міг би максимально використовувати цей фактор та ефективно розвиватися. Конференція повинна була запропонувати реальні шляхи виходу зі становища, що склалося.
Щодо унікальних можливостей використання сільськогосподарських угідь краю на конференції виступила заступник директора Закарпатської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» кандидат сільськогосподарських наук Алла Фандалюк. Особливу увагу було приділено можливостям вирощування теплолюбивих культур, використанню гірських луків та пасовищ і в цілому вирощуванню екологічно-безпечної продукції.
Учасники науково-практичної конференції за підсумками дискусії, що відбулася, зробили головний висновок – лише отримавши для Закарпаття спеціальний економічний статус і ставши реальними господарями на своїй багатій ресурсами землі, працьовиті закарпатці вже б не шукали щастя за кордоном, а перетворювали її в українську Швейцарію.